top of page
ImageForArticle_22789_1657196584605376.webp
Autor: Dragana Stojić 

Prva studija o efikasnosti psilocibinom-potpomognute
psihoterapije
u lečenju generalizovanog anksioznog poremećaja:
obećavajući rezultati i potencijalno nova indikacija za psilocibin

Naučnici sa Monash univerziteta u Melburnu u partnerstvu sa farmaceutskom kompanijom Incannex su sproveli kliničku studiju druge faze u kojoj je istražen efekat psilocibinom-potpomognute psihoterapije u tretmanu generalizovanog anksioznog poremećaja. Istraživanje je bilo vođeno u periodu od maja 2022. godine do februara 2024. godine, a u njemu su uzela učešće 73 ispitanika sa generalizovanim anksioznim poremećajem. Ispitanici koji su odabrani za učešće su nasumično raspoređeni u eksperimentalnu i placebo grupu.

 

Eksperimentalna grupa je primila tretman psilocibinom u dva navrata, dok je placebo grupa primila difenhidramin, antihistamnik sa sedativnim dejstvom. U oba slučaja, ispitanici su bili podvrgnuti individualnoj psihoterapiji koja se sastojala iz 9 sesija sa dva kvalifikovana psihoterapeuta. Nakon završetka celokupnog tretmana svi ispitanici su bili podvgnuti proceni nivoa anksioznosti uz korišćenje Hamiltonove skale anksioznosti, kao i drugim vidovima testiranja, uključujući i različite testove za samoprocenu i merenja fizičkih simptoma.

 

Rezultati testiranja su pokazali veliko i značajno smanjenje simptoma anksioznosti u eksperimentalnoj grupi u poređenju sa placebo grupom, što je procenjeno korišćenjem Hamiltonove skale anksioznosti nakon 11 nedelja od početka testiranja. Čak 43% ispitanika koji su primili psilocibin je pokazalo značajno smanjenja anksioznih simptoma, u poređenju sa 10% ispitanika u kontrolnoj grupi. Osim toga, 27% ispitanika u eksperimentalnoj grupi je nakon tretmana psilocibinom imalo potpunu remisiju anksioznih simptoma, u poređenju sa 5% u kontrolnoj grupi. Pored efikasnosti, u studiji je bila procenjena i bezbednost psilocibina kao tretmana, a sem blagih neželjenih dejstava poput glavobolje i mučnine, ozbiljnih neželjenih efekata nije bilo. Naučnici iz laboratorije za kliničko istraživanje psihodelika Monash univerziteta sprovode i dodatna, dugoročna istraživanja na temu primene psilocibina u tretmanu anksioznih poremećaja, kao i uticaja psilocibina na sposobnost pružanja psihoterapije.

 

Trenutno je u pripremi publikacija vezana za goreopisano istraživanje, a dodatne informacije o istom se mogu pronaći na sajtu Monash univerziteta.

U Srbiji, upotreba psihodelika je protivzakonita prema Zakonu o psihoaktivnim kontrolisanim supstancama. Ovaj zakon propisuje regulisanje i zabranu posedovanja, proizvodnje, distribucije, stavljanja u promet i upotrebe psihoaktivnih supstanci, uključujući psihodelike. U skladu s važećim zakonodavstvom u Srbiji, upotreba psihodelika se smatra nezakonitom i nije podržavana od strane naše organizacije.

©2024 Nacionalna asocijacija za studije psihodelika

bottom of page